انواع اتوکلاوهای بیمارستانی

انواع اتوکلاوهای بیمارستانی

انواع اتوکلاو بیمارستانی:

دو نوع اصلی اتوكلاو وجود دارد:
صفحه اتوكلاو در بالا : این اتوكلاو شبیه زودپز هایی است كه در خانه های ایرانی یافت می شود . در این اتوكلاو ها ، در اتوكلاو توسط پیچ هایی در پایین بسته می شود و فشار سنجی در بیرون برای كنترل فشار قرار دارد . این دستگاه ها نیاز به منبع حرارت خارجی دارند و بسیار خطرناك هستند. بنابراین آن ها باید توسط افراد بسیار با تجربه مورد استفاده قرار گیرند و هر لحظه دما و فشار اتوكلاو ها كنترل شود.
صفحه اتوكلاو در روبه رو : این اتوكلاو ها به خاطر راحتی، به طور وسیع در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند اما برای استفاده از این اتوكلاو ها باید دقت زیادی صورت گیرد. این اتوكلاو ها جعبه ای شكل هستند و در درونشان مجهز به واحد تبدیل آب به بخار دارند كه برای استریل كردن استفاده می شود . كنترل اتوكلاو به اپراتور این امكان را می دهد تا دمای مورد نظر را تنطیم كند و مدت زمان اتوكلاو را تعیین كند همچنین این اتوكلاو ها وسیله ای برای اندازه گیری و نمایش فشار/دما را دارند .
اتوكلاو هایی كه از جلو باز می شوند ممكن است بسیار بزرگتر باشند كه برای استریل كردن مواد و وسایل زیاد در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند
با توجه به نوع ابزارآلات ، اتوکلاوها به سه کلاس N و S و B طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی به منظور صحت عملکرد استریلیزاسیون با توجه به نوع وسایل صورت می‌گیرد.
کلاس N
در خرید این نوع اتوکلاو باید بسیار دقت کرد. بر اساس استاندارد این اتوکلاو قادر است ابزار آلات جامد بدون پوشش را استریل نماید. به این ترتیب تضمینی برای استریل وسایل پوشش‌دار (مثل پارچه یا کاغذ های مدیکال) و نیز وسایل حفره دار وجود ندارد.
کلاس S
وسایلی که در این نوع اتوکلاو می‌توان استریل نمود توسط کارخانه سازنده مشخص می‌شود. این اتوکلاو می‌تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار جامد ، مواد نساجی مثل پارچه ، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار B را استریل نماید. یک اتوکلاو کلاس S می‌تواند با پمپ وکیوم یا بدون آن تجهیز شود و قطعاً دارای سیکل خشک‌کن است.
کلاس B
این اتوکلاو می‌تواند تمام انواع ابزار و وسایل پوشش دار جامد و بدون پوشش ، مواد نساجی و ابزار سوراخ دار مدل B و مدل A را استریل نماید. اتوکلاوهای این رده دارای پمپ وکیوم قدرتمندی است که می‌تواند تا حدود ۰/۹- بار خلاء ایجاد کند.
اتوکلاو ۳ دقیقه ای که یک اصطلاح نادرست است یا اتوکلاوهای سریع (Fast)
در اتاق‌های عمل ، کلینیک‌ها و مراکز دندانپزشکی به منظور انجام عملیات استریلیزاسیون ، استفاده از اتوکلاوهای سریع (Fast) و در نتیجه با حجم کم توصیه می‌شود.