ساکشن بیمارستانی چگونه کار می کند؟

ساکشن بیمارستانی چگونه کار می کند؟

ساختمان و طرز کار کلی ساکشن

ساختمان و روش کار انواع مختلف ساکشن ها مشابه است و فقط از لحاظ سیستم به کار رفته در پمپ خلاء با یکدیگر تفاوت دارند.
قسمت های مختلف یک دستگاه ساکشن عبارتند از:
1. موتور
2. پمپ خلاء
3. گیج خلاء
4. لوله های رابط
5. پیچ تنظیم ساکشن
6. شیشه ساکشن

موتور
وظیفه موتور به حرکت در آوردن پمپ خلائی است که به آن متصل شده است. بسته به نوع پمپ، موتورهایی با قدرت های متفاوت بکار گرفته می شوند. که نوع روغنی آن قدرت بالایی دارد.

پمپ خلاء
این قسمت مهم ترین قسمت ساکشن است که اساس کار آن ایجاد خلاء در پمپ است. پمپ خلاء دارای سه مدل پیستونی، دیافراگمی و روغنی است.

گیج خلاء
برای نشان دادن فشار مکش ساکشن در نظر گرفته شده و درجه بندی آن بر اساس دو معیار اندازه گیری فشار (mmHg وbar ) تنظیم می شود.

لوله های رابط
لوله ها به دو دهانه اصلی پمپ متصل هستند که یکی به منظور مکش ( فشار منفی و ایجاد خلاء) و دیگری دمش (فشار مثبت هوا) در نظر گرفته شده اند، و خود به چند شاخه فرعی تقسیم می شوند.

پیچ تنظیم ساکشن
از آنجایی که برحسب کاربرد نیاز است عملیات اجرایی ساکشن گاهی در میزان بالای خلاء و گاهی در خلاء پایین صورت پذیرد، این پیچ با هدف تنظیم مقدار خلاء ایجاد شده بر روی بدنه ساکشن تعبیه می شود.

شیشه ساکشن
محفظه ای شیشه ای است که با ظرفیت های مختلفی ساخته می شود. درب ظرف دارای دو ورودی است که یکی برای اتصال به پمپ واکیوم و دیگری برای اتصال به شلنگ ساکشن در نظر گرفته شده اند.
یکی توپ کنترلی نیز درون آن قرار گرفته که با بالا آمدن مقدار مایع درون شیشه مانع از ورود آن به لوله های رابط و ادامه عملیات پمپ کرده می شود.

ساختمان پمپ خلاء مکانیکی پرده ای – روغنی
با توجه به تفاوت انواع پمپ ها از نظر کاربرد، قدرت ایجاد خلاء و …، ساختمان عملکرد آن ها با هم متفاوت است. در اینجا به عنوان نمونه به ساختمان پمپ خلاء مکانیکی پرده ای – روغنی اشاره می کنیم.

بدنه پمپ
بدنه پمپ قسمت اصلی آن را تشکیل داده و سایر اجزا روی آن نصب می شوند. جنس بدنه معمولا از چدن مقاوم در برابر سایش بوده و با روش ریخته گری در ماسه ساخته می شود. سیلندر استوانه ای شکلی که درون بدنه قرار گرفته، استاتور نامیده می شود.

روتور
پره ها صفحاتی مستطیل شکل هستند که روی روتور نصب می شوند.

ساکشن روغنی
پمپ های روغنی که در گذشته در ساکشن ها به کار گرفته می شدند، ای مشکل اساسی را داشتند که در حین کار ذرات روغن بر اثر کارکرد موتور داغ شده و تبخیر می شدند و این امر برای پرسنل اتاق عمل مشکل و ناراحتی به همراه داشت.
این مسئله پس از گذشت مدت زمانی منجر به سوختن موتور نیز می شد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی امروزه پمپ های فاقد روغن ( که به پمپ خشک موسومند) مورد استفاده قرار می گیرند.